Tarafımızca takip edilip sonuçlandırılan karara konu olay şöyledir;

 

Sakaryaspor A.Ş. bünyesinde 2016/2017 sezosunda faaliyet gösteren davacı-futbolcu, Sakaryaspor A.Ş.'nin 2016/2017 sezonunda şampiyon olduğunu ve bir üst lige çıktığı, taraflar arasında akdedilen Profesyonel Futbolcu Geçici Transfer Sözleşmesi'nde kulübün şampiyon olması halinde kendisine '' şampiyonluk primi '' ödeneceğinin kararlaştırıldığını, bu minvalde belirlenen tutarın tarafına ödenmesini talep ve dava etmiştir.

 

Sakaryaspor A.Ş. aleyhine ikame edilen mezkur davaya cevaplarımızda; Müvekkil kulübün şampiyon olmadığını, play-off müsabakalarında göstermiş olduğu başarı neticesinde bir üst lige terfi ettiğini, şampiyonluğun bir yarışı birinci sırada bitirmek anlamına geldiğini, kaldı ki ilgili sezonda müvekkil kulübün sezonu birinci olarak tamamlamadığını, zira müvekkil spor kulübünün mücadele ettiği grupta hangi takımın şampiyon olduğunun Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde de yayımlandığı, en nihayetinde bu hususun sarih talimat maddelerinden de anlaşıldığını, hal böyle iken davacı-futbolcunun şampiyonluk primine hak kazanmadığını ve davanın reddinin gerektiği ifade edilmiştir.

 

Nitekim, Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nca ''Sözleşme serbestisi içinde olan dava taraflarının da prim ödeme koşulu -şampiyon- olunmasına bağlanmış olması ve davacının iddialarını destekler nitelikte sözleşmede -bir üst lige yükselme- gibi bir ifade bulunmaması nedeniyle davacının talebinin reddi gerekmiştir ''  şeklinde hüküm tesis edilmiştir.

 

Tarafımızca takip edilip sonuçlandırılan emsal Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararı, sitemizin "emsal kararlar" bölümünde yayınlanmıştır.


29 Nisan 2019 Pazartesi
© 2024 AS-Hukuk Tüm Hakları Saklıdır.